Budou ceny nemovitostí v nejbližší době klesat?

Budou ceny nemovitostí v nejbližší době klesat?

Budou ceny nemovitostí v nejbližší době klesat?

Široká veřejnost čekala, že koronakrize srazí ceny nemovitostí. Nestalo se tak. Proč? A je možný pohyb cen ještě po skončení krize, nebo ne? Čekat s koupí nemovitosti, či zažádat o hypotéku raději hned?

Kdo čekal podobný pokles cen nemovitostí jako po hospodářské krizi v roce 2009, ten bude zklamán. V současnosti se totiž nacházíme v úplně jiné situaci.

Ceny nemovitostí poklesnou, jenže jenom někde a se zpožděním

Odborníci očekávají, že poklesnou pouze ceny nemovitostí, které nejsou tolik lukrativní záležitostí. Zlevní tedy například staré panelové byty a bydlení na okrajích měst. Kdy? V průběhu letošního roku. Ta pravá krize se totiž teprve projeví. V současnosti se česká ekonomika díky pomoci ze strany státu stále drží, nezaměstnanost není vysoká. Co se ale stane, až stát přestane podávat pomocnou ruku? Tehdy teprve přijdou dopady krize.

O reality je stále zájem

Důvodem, proč ceny nemovitostí neklesají, je také poptávka stále převyšující nabídku. Ve velkých městech, jako jsou Praha, Brno a další, je dlouhodobě situace s bydlením tristní.

Bytů i domů je nedostatek, za což mohou částečně i investoři skupující reality v atraktivních lokalitách na ochranu svých peněz. Dělají to i v krizi, možná více než kdy dříve, protože v nejisté době reality představují spolehlivý způsob, jak uchovat hodnotu peněz.

Příznivá je i nabídka hypoték

Není tomu dávno, co jste pro získání hypotéky museli mít našetřeno 20 %. Nyní už stačí jen deset, úrokové sazby jsou také příznivé, před koncem roku 2020 se mnohé banky dostaly pod 2 %. Drobným háčkem je, že banky odmítají půjčovat rizikovým povoláním (v době koronaviru se jím stala třeba práce v gastronomii). Přesto byl podzim roku 2020 rekordním, co se týče zájmu o koupi nemovitosti.

Je vhodné shánět bydlení v regionu Prahy či Brna právě teď?

Důvodem, proč určitě nečekat, jsou hypotéky. Příznivé podmínky nebudou trvat věčně, ba naopak, pravděpodobně se změní již během letošního roku. Pokud hledáte bydlení v regionu okraje Prahy či okraje Brna, počkejte. Poté, co se projeví dopady koronakrize, by se tyto méně lukrativní byty mohly zlevnit. Jestli stojíte o byt v centru, snížení cen neočekávejte.

Ceny nemovitostí v Praze a Brně v dlouhodobém horizontu nadále porostou, ačkoliv už teď jsou šílené. Za luxusní 2+1 v Praze 1 dáte čtrnáct milionů korun. Dva plus jednička s 50 m2 v Hloubětíně vyjde na pět milionů.

Cena bytů v Praze rostla nejvíce ze všech evropských měst, jen v roce 2019 to bylo o 22 %. A růst bude dál.

Nemovitosti