Jste nadšený cyklista? Vyzkoušejte vinařské cyklostezky Morava

Jste nadšený cyklista? Vyzkoušejte vinařské cyklostezky Morava

Morava je známá nejen svými přírodními krásami, ale především vinařskými oblastmi, kterých je zde opravdu hodně. Lidé jezdí na Moravu odpočívat a relaxovat, nabízí se zde nejen lázeňské oblasti, ale mnozí si rezervují termín dovolené zejména na jihu, kde se velmi dobře daří vinné révě. Je zde skvělá úrodná půda a podnebí vhodné právě pro vinohrad. Takže je libo navštívit jih Moravy pěšky nebo raději na kole? Vinařské cyklostezky jsou vhodným řešením nejen pro relaxaci, ale také pro poznání něčeho zajímavého.

Kolo není jen dopravní prostředek

I když by se mohlo zdát, že je kolo jen obyčejný dopravní prostředek, pravdou je, že je to v mnoha případech i dobrý kamarád. Rekreační cyklistika je v poslední době velmi populární a tak si lidé pořizují kolo v každém věku. Je třeba také správné a kvalitní cyklistické vybavení. Pak je možné vydat se i po vinařských cyklostezkách, které jižní Morava nabízí a užít si nejen celodenní výlety. Velké Pavlovice, Bořetice, Pálava, Mikulov a další známá místa proslulá dlouhými vinicemi a vynikajícím vínem známých odrůd nabízejí to nejlepší ze svého portfolia. Dohromady zhruba 1200 km cyklostezek nabízí jižní Morava.

Znojemská vinařská cyklostezka

Tato trasa je zřejmě nejdelší možnou vinařskou cyklostezkou. Je dlouhá asi 189 km, a protože spojuje celkem 55 vinařských obcí, jistě si zde každý návštěvník i cyklista najde svou oblíbenou značku vína. Cykloztezka se vyznačuje především rovinatou krajinou a na jihu vede podél Dyje. Vinařská znojemská oblast patří k největším a mezi nejznámější oblasti patří Nový Šaldorf-Sedlešovice, Hnanice, Šatov, Chvalovice a Vrbovec. Startuje se poblíž středu Moravského Krumlova u zámku, pokračuje se kolem Týnského rybníka a každého turistu nebo také cyklistu jistě upoutá nádherný výhled na Pálavu. Bude pak všechny doprovázet ještě dalších 50 km. V Šatově je nádherný Malovaný sklep, v Hrušovanech zase malebné náměstí.

Mikulovská vinařská stezka

Lednicko – Valtický areál patří do seznamu památek UNESCO. Do této přírodní oblasti patří i Mikulovská vinařská cyklostezka, která je dlouhá asi 80 km a vede kolem vodní nádrže Pasohlávky, Březí, Mikulov, Dolní Věstonice, Strachonín a stáčí se opět k Pasohlávkám. Je možné tuto stezku absolvovat nejen na kole, ale i pěšky. I zde se nacházejí nejrůznější památky a zajímavosti z historie, ale také nabídka zdejších vinařů je bohatá. Vinné sklípky přímo lákají svými vinařskými skvosty a tak by si žádný návštěvník jižní Moravy neměl nechat ujít jejich návštěvu.

Brněnská vinařská cyklostezka

Jde také o poměrně dlouhou trasu, která má nějakých 130 km a prochází dvěma vinařskými oblastmi, velkopavlovickou a znojemskou. Možná nikdo ani neví, že kdysi byly poblíž Brna velké vinice. Veltlínské nebo Tramín může každý ochutnat směrem od Židlochovic až po Rajhrad. Zde je možné navštívit Rajhradský klášter s památníkem písemnictví na Moravě. Červená vína jsou spojována s oblastí Kounicko a Bránicko. Každopádně je Brněnská vinařská cyklostezka rozvětvena na několik oblastí. Je rozsáhlá a cyklista si zde najde ten správný směr.

Cestování a výlety