Jak přežít rozvodové období a kde hledat pomoc

Jak přežít rozvodové období a kde hledat pomoc

Padesát procent manželství končí rozvodem, je to smutné číslo, ale bohužel je to tak.

Pokud tedy patříte k té polovině, která se z jakéhokoliv důvodu rozvádí, je namístě pouvažovat o tom, zda kromě právníka nenavštívit také psychologa. Určitě se spousta lidí chytí za hlavu už jen při zmínce o psychologické pomoci při rozvodu, ovšem my se v dnešním článku pokusíme vysvětlit, proč by se na ni nemělo zapomínat.

Pokud se ocitnete v situaci, kdy je rozvod nejlepším a respektive jediným řešením vaší manželské krize, bude to opravdová rána pro vaši psychiku.

Důvodem k ukončení manželství může být cokoliv

Od zjištění, že si už s partnerem nerozumíte, po nevěru. Málokterý rozvod probíhá v klidu, bez hádek, bojů o děti a majetek. A to, že by bývalí manželé zůstali dobrými kamarády je většinou spíše námětem pro science-fiction než realitou. Tak nějak zažitou myšlenkou je, že psychika začne trpět až při rozvodovém stání.

Samozřejmě, rozvod je náročný sám o sobě, stres v soudní síni se nedá popsat slovy, avšak neměli bychom zapomínat ani na období před samotným rozvodem. Psychika trpí již tehdy.

Vžijme se do situace, kdy najednou manžel/manželka přijde s tím, že se chce nechat rozvést.

První reakcí je jistě šok (tedy pokud nežijete v odloučeném manželství).

  • hlavou vám proběhne obrovské množství otázek a asi nejzásadnější je proč?!
  • dostanete se do víru emocí, pláčete, křičíte, máte vztek, litujete se, jste zoufalí a najednou nevíte, co bude dál
  • o to horší je situace v případě, kdy máte děti – jak jen jim to řeknete? Kde budete bydlet, z čeho zaplatíte hypotéku? Atd. Atd.
  • jakmile prvotní šok opadne, je potřeba dát se dohromady a přemýšlet nad budoucností
  • čeká vás opravdu velká změna a nepříliš pohodové časy

Právě v tuto chvíli je pomoc psychologa velmi důležitá

Už jen proto, abyste na všechny starosti nebyli sami, abyste se měli komu vypovídat a získat radu jak dál. Nehledě na to, že nejeden rozvod má za následek silné deprese a může vyústit v opravdové a vážné trauma. V případech, kdy je důvodem k rozvodu nevěra, pak bojuje podvedený partner často s pocity méněcennostinízkým sebevědomím, ztrátou smyslu života aj.

O tom, že někteří hledají útěchu na dně skleničky s alkoholem ani nemluvíme.

Přestože je obecně rozšířený názor, že kdo se svěří do péče psychologa, bude u soudu znevýhodněn, protože na něj budou koukat přes prsty jako na blázna, není to tak.Zamyslete se nad tím

Co je lepší – přijít k rozvodovému stání jako uzlíček nervů, s depresemi a rozvíjejícím se alkoholismem, nebo raději v relativní psychické pohodě, kdy máte všechny negativní pocity zvládnuté a jste s nimi vyrovnaní, a to právě díky pomoci psychologa?

Dle nás rozhodně vítězí druhá možnost. Mějte na paměti, že návštěva u psychologa není žádnou ostudou, ba naopak to dokazuje, že chcete své problémy řešit.

Zapomínat nesmíme ani na děti a jejich psychickou pohodu

Rodinné konflikty se na jejich psychice velmi podepíší, proto je důležité s nimi celou situaci probrat. Není rozumné je zapojovat do rozvodového boje jako takového, avšak vysvětlení si zaslouží. Děti totiž nesou rozpad manželství svých rodičů mnohem hůře než oni samotní.

Svět se jim v podstatě zhroutí jako domeček z karet a za viníka pokládají sebe. Jestliže je rodiče využívají jako prostředníky, neustále se handrkují o to, kdo je bude vychovávat a nutí je si mezi nimi vybrat, je oheň na střeše.

Dětská psychika takovýto tlak není schopna dost dobře ustát a přichází problémy – noční děsy, pomočování, poruchy příjmu potravy, koktání, deprese, úzkosti, traumata, zhoršený prospěch ve škole, záškoláctví, útěky z domova, odmítání autorit a mnoho dalšího.

I zde je opravdu důležitá psychická podpora ze strany odborníka. Psycholog s nimi ve spolupráci s rodiči celou situaci probere, bude se zabývat jejich pocity (na což mnoho rodičů zapomíná) a navrhne možnosti, jak se s rozvodem rodičů vyrovnat.

Nebojte se požádat psychologa o pomoc

Dobrého psychologa vám může doporučit přímo váš rozvodový právník, přátelé, známí, či někdo z rodiny. Využít můžete mj. také různé linky pomoci, vyhledat si psychologickou poradnu na internetu či oslovit některého z psychologů online psychologické poradny Mojra.cz, kteří vám jsou k dispozici ihned, bez nutnosti někam složitě dojíždět.


 

Služby