Pováží je oblíbený slovenský region, kam míří spousta turistů

Pováží je oblíbený slovenský region, kam míří spousta turistů

Pokud sháníte dovolenou plnou dobrodružství, stačí zavítat i k našim východním sousedům, tedy na Slovensko. Velice oblíbeným regionem cestovního ruchu je Pováží, což je souhrnné označení pro Dolní Pováží, Střední Pováží a Horní Pováží. Co všechno dané oblasti ukrývají? V následujících řádcích vám představíme atrakce a turistické zajímavosti.

Dolní Pováží

V podstatě se jedná o Trnavu a okolí, které zahrnuje okresy Galanta, Piešťany, Šaľa, Hlohovec a Trnava. V podstatě se jedná o okouzlující část Slovenska, která má za sebou dlouhou a bohatou historii, o čemž svědčí archeologické nálezy a vykopávky. V historickém centru Trnavy na vás čekají sakrální památky, v Piešťanech si zase přijdou na své příznivci lázní. Z přírodních zajímavostí za zmínku stojí rozhodně malebné prostředí Malých Karpat, které ukrývají jeskyni Driny, Smolenický kras i archeologické nálezy Molpír.

Střední Pováží

Střední Pováží zase zahrnuje severní část okresu Myjava, značnou část okresu Nové Mesto nad Váhom a okresy Trenčín, Ilava a jižní část okresu Púchov. Střední Pováží je charakteristické množstvím kulturních památek a půvabných městeček. Samozřejmě nechybí ani osobité dědinky s folklorní atmosférou.

Z historických úkazů nesmíme zapomenout na Trenčianský hrad, památky Velkomoravské říše pocházející z jedenáctého století, kostely, opevnění, sakrální stavby i dominantní hrady. Odpočinek slibují Trenčianske Teplice, což je lázeňské městečko využívající účinky sirné vody.

Horné Pováží

Horní Pováží je další uskupení, které zahrnuje okresy Bytča, Považská Bystrica, severní část okresu Púchov, Žilina, Kysucké Nové Mesto a Čadca. Samotným centrem Horního Pováží je rozhodně Žilina, což je současně čtvrté největší město na Slovensku. V centru najdete spoustu historických památek a kulturních zařízení. Samotné centrum na vás dýchne historickou atmosféru.

Mohlo by vás zajímat:

Cestování a výlety